Udržateľný Valentín udrží vašu lásku

Deň sv. Valentína je ďalším z tých dní, kedy dáme Zemi o niečo viac na frak ako obyčajne. Miliardy valentínskych pohľadníc, plyšákov, balónov, rezaných kvetov, čokolád, dekorácií a podobne.

Inými slovami, ideálny deň na pripomenutie si toho, ako môžeme nakupovať o niečo uvedomelejšie. Nechceme si totiž udržať len lásku, ale aj prijateľné podmienky na život na našej planéte.

Poďme to teda zobrať rad za radom.

Valentínska pohľadnica

Ak sa rozhodneš napísať svojej polovičke pár horúcich riadkov, rozhodne sa vyhni pohľadniciam s glitrom, alebo inými plastovými ozdobami. Najekologickejší je recyklovaný papier, keď takú pohľadnicu nenájdeš, poohliadni sa aspoň po FSC certifikovanom papieri.

FSC (Forest Stewardship Council) – neziskovka, ktorá sa zaoberá udržateľným lesným hospodárením

Plyšák

Ak sa rozhodneš, že tým pravým orechovým bude tento rok plyšová hračka, bude veľmi obtiažne vyhnúť sa polyestrovej výplni, ale povrchový materiál z GOTS bavlny sa nájsť dá pomerne ľahko. Len v USA sa ročne predajú plyšáky za viac ako miliardu dolárov. Presné čísla sa dohľadávajú ťažko, ale pri priemernej cene 18 dolárov by to mohlo byť 55 miliónov kusov. Väčšina z nich vyrobená a plnená z umelých vlákien ako je polyester. Každý z nich raz skončí ako nerecyklovateľný odpad. Síce sa nám ešte nehromadia na dvoroch, ale niekde tie kopy odpadu sú.

GOTS (Global Organic Textile Standard) – najprísnejšia certifikácia pre organické textílie

Kvety

Bežné rezané kvety sú ekologická nočná mora. Ak sa ti nechce hľadať slovenské kvety vypestované bez pesticídov, tak sa im radšej vyhni oblúkom. Drvivá väčšina kvetov pochádza z Kene, Etiópie, Kolumbie, Ekvádora alebo Holandska, ktoré však kvety do veľkej miery dováža z prvých 2 spomenutých krajín a následne ich posiela ďalej.

Prečo by nás to malo trápiť? Obrovský svetový hlad po kvetoch napríklad ohrozuje jazero Naivasha, ktoré je vzácnou zásobárňou vody. Vodu z nej však takto sprostredkovane odpíjajú európski zákazníci. Len si to spočítajme. Denne kvety vypijú 6 litrov vody na meter štvorcový a v jeho okolí sa pestuje na území 8 500 000 metroch štvorcových. To je záťaž, ktorú dlhodobo jazero nemôže zvládnuť. Nehovoriac o znečisťovaní pesticídmi.

Preto radšej zvoľ kvet v črepníku. Pri tomto type darčeku sa však vopred uisti, či sa mu partner poteší. Inak sa potešíš len ty, že si niečo kúpil/a a tvoja polovička bude mať na krku ďalšiu starosť. Ak to chceš risknúť naslepo, zvoľ radšej sukulent, ktorý je ťažšie zabiť a nevyžaduje si toľko starostlivosti.

Dezert

Určite je medzi nami veľa takých, ktorí na Valentína neodmietnu dobrú sladkosť. Ak si to chceš uľahčiť, poohliadni sa po čokoláde s niektorým z označení BIO, UTZ, Fair Trade, či Rainforest Alliance. Pokiaľ produkt nemá žiaden certifikát, ľahko sa môže stať, že na ňom robili deti, ľudia za podradnú mzdu, alebo pochádza z plodov plantáží, ktoré vznikli nelegálnym klčovaním pralesov.

Pokiaľ sa nebojíš trošku si zašpiniť ruky, určite partnera potešíš vlastnou výrobou koláča alebo torty. Prípadne si môžeš tortu objednať u miestnej cukrárky.

Nech už to s darčekom dopadne akokoľvek, najdôležitejšie je, že sa máte radi, a to vám zo srdca prajeme si udržať.

Zdroje: https://www.statista.com/statistics/247414/toy-sales-in-the-us–plush-animals/

Aj s papierom opatrne.

Papier je úžasný vynález. V spoločnosti plní nenahraditeľné úlohy. Ťaží z neho vzdelávanie a snáď by bez neho neexistovala samotná demokracia. Rovnako, málokto si dnes vie predstaviť život bez toaletného papiera.

Papierová spravodlivosť

Hranica papierovej chudoby je na úrovni 30 kg na rok. Podľa organizácie UNESCO je to hranica potrebná pre vzdelávanie a začlenenie spoločnosti do demokratického procesu. Podľa údajov z roku 2018 je spotreba papiera na Slovensku je v priemere 118 kg na osobu a rok, čo je jemne pod európskym priemerom 125 kg. Je zaujímavé, že naši susedia v Rakúsku (249 kg), podobne ako Nemci (251 kg) spotrebujú dvojnásobok. Otázne je, či má tento masívny rozdiel opodstatnenosť, zvlášť, keď v Afrike žijú v papierovej chudobe a spotrebujú priemerne 7 kilogramov papiera na osobu a rok.

Ekologický papier?

Mnoho výrobcov pri rozsiahlej a zaslúženej kritike plastov siaha po papieri. Áno, papier sa dá viackrát zrecyklovať a napokon skompostovať. Nie je však taký ekologický, akým sa môže na prvý pohľad zdať.

Celulózový a papierový priemysel je jedným z najväčších znečisťovateľov, “míňačov” vody a energie. Na jednu A4 papiera sa využije až 20 litrov vody a výrobný proces je veľmi chemicky náročný. Toxické látky (chlór, ortuť, olovo, fosfor), ktoré tieto závody vypúšťajú, znečisťujú rieky, hromadia sa v prostredí, poškodzujú ekosystémy a, koniec koncov, končia v potravinovom reťazci. Obzvlášť problematický je proces bielenia chlórom. Vďaka používaniu látok na báze chlóru do prostredia unikajú jedovaté zlúčeniny dioxíny a furány. Tie spôsobujú rakovinu, neplodnosť, diabetes, alergie, imunitné a endokrinné poruchy.

Odlesňovanie a ilegálna ťažba

Aj keď odhliadneme od chémie, musíme vidieť zjavný problém, ktorým je odlesňovanie. Keďže zločinci úradom neodovzdávajú žiadne štatistické výkazy, tak to nevieme presne, ale odhaduje sa, že v roku 2016 bola ilegálna ťažba, s tržbami 152 miliárd dolárov, rovnako výnosná ako obchodovanie s ľuďmi (drogy – 344 miliárd dolárov). Predpokladá sa, že 62-86% ilegálne vyťažených pralesov sa do EÚ a USA dostáva vo forme papiera, buničiny alebo štiepky. Nemecký výskum v roku 2015 potvrdil, že navzdory tomu, že výrobcovia takúto možnosť vylúčili, tropické drevo sa nachádza v každom piatom skúmanom papieri.

Sociálna zodpovednosť

Aký dopad má biznis s papierom na ľudí, ktorých susedmi sa stali papierenské firmy? V Brazílii, napríklad v štátoch Espírito Santo a Mato Grosso do Sul existujú obrovské eukalyptové plantáže, ktorých spotreba vody a agro chemikálií vysušila priľahlé vodné pramene a poľnohospodársku pôdu a zničila kvalitu vody.

zdroj: https://wrm.org.uy/articles-from-the-wrm-bulletin/section1/brazil-profiting-more-from-doing-the-same-the-financialization-of-fibrias-eucalyptus-monocultures/

V mnohých štátoch dochádza ku konfliktom medzi miestnymi obyvateľmi a firmami, ktoré získali licenciu na ťažbu dreva. V Indonézii počas posledných 30 rokov vláda takto degradovala 10 miliónov hektárov lesnej pôdy (veľkosť Južnej Kórei). Konflikty sa tu vyostrili natoľko, že vo februári 2015 zavraždili pracovníci bezpečnostnej služby pracujúcej pre čínsko-indonézsku firmu APP (Asia Pulp and Paper) komunitného lídra Indra Pelani (22 rokov).

Takéto problémy sa však netýkajú iba tropických krajín. V provincii Québec v Kanade papierenské firmy vytažili 90% pralesov v údolí rieky Broadback (Broadback River Valley) a rozkrájali územie pôvodných obyvateľov Waswanipi 33 tísícmi kilometrov lesných ciest. Pozrite sa na vlastné oči na tomto odkaze: https://www.google.com/maps/place/Rivière+Broadback/@50.4230798,-76.7994607,8918a,35y,38.18t/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x4d1b858ba616d8e1:0x7ec578361427c10d!8m2!3d50.8524814!4d-77.0064321

Keď by sme chceli zostaviť rebríček najúspešnejších ničiteľov pralesov, stupienok víťazov by vyzeral nasledovne:

 1. miesto – Ruská federácia (179,000 km2)
 2. miesto – Brazília (157,000 km2)
 3. miesto – Kanada (142,000 km2)

Čo s tým?

Ak by si niekto myslel, že papier je vo všeobecnosti ekologický výrobok, nemohol by sa viac mýliť. Má to však svoje ale. Nie každý papier je vyrobený rovnako a z rovnakých surovín.

Recyklovaný papier je najlepší papier z hľadiska udržateľnosti. 1 tona recyklovaného papiera ušetrí 4,4 tony dreva (26 stromov), 58% emisií skleníkových plynov a 39% celkovej energie. Vždy keď je to možné, papier by sme mali recyklovať a rovnako recyklovaný papier aj kupovať.

zdroj: https://environmentalpaper.org/wp-content/uploads/2018/04/StateOfTheGlobalPaperIndustry2018_FullReport-Final-1.pdf

Ďalším znakom zodpovednejšie vyrobeného papiera je označenie FSC (Forest Stewardship Council). Ak má papier toto označenie, existuje vysoká pravdepodobnosť, že kvôli nemu nebol zničený prales, alebo kvôli nemu niekde netrpí komunita napríklad nedostatkom vody. Nezisková organizácia FSC má za cieľ dosiahnuť zodpovedné obhospodarovanie svetových lesov.

Toto je značka, ktorú na papierovom alebo drevenom výrobku treba vyhľadávať.

Vďaka technológii bielenia papiera bez použitia chémie na báze chlóru TCF (Total Chlorine Free) do prostredia neunikajú dioxíny a furány. Celosvetovo je jej využívanie zriedkavé a na poklese, viacero firiem v Európe ju však našťastie využíva. Stačí si vygoogliť webstránku výrobcu, ak technológiu využíva, určite sa tým na webe pochválil.

V Číne boli kedysi tisícky malých papierní, ktoré vyrábali papier zo zvyškov po žatve ryže, kukurice a cukrovej trstiny. Čína však väčšinu zavrela a postavila desiatky veľkých papierní, ktoré využívajú iba vlákno z dreva. Bolo by skvelé, keby sa trend podarilo zvrátiť a kráčať presne opačným smerom.

Čo teda môžeme robiť:

 • Neplytvať papierom.
 • Kupovať recyklovaný papier a papier recyklovať.
 • Kupovať papier zo zodpovedných zdrojov – predovšetkým označenie FSC.
 • Ak treba kúpiť biely papier, vygoogliť, ktorý výrobca používa TCF technológiu bielenia, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu.
 • Nekupovať zbytočné jednorazové papierové výrobky. Napríklad uprednostniť vlastný prepoužívateľný pohárik pred jednorazovým “papierovým” pohárikom. Prepoužívateľný poharik ale treba skutočne používať a nezabúdať doma. Ďalej pri údržbe to nesmieme preháňať s prostriedkom na umývanie riadu a míňať veľa vody, pretože vysoké “prevádzkové náklady” môžu nakoniec spôsobiť, že jednorazová alternatíva je z určitého hľadiska ekologickejšia. Späť však k papierovým pohárikom. Tie sú potiahnuté tenkou vrstvou plastu, aby nepremokali a tak sú vo všeobecnosti nerecyklovateľné. Naviac z hygienických dôvodov sa na ne používa iba “panenský” papier. Recyklovaný papier, ktorý je o mnoho ekologickejší je teda z hry von. Ďalším príkladom môžu byť jednorazové papierové tašky, ktorými niekde nahrádzajú plastové tašky. Tieto bohužiaľ nie sú ekologickejšie. Najlepšie je mať svoju tašku/sieťovku a tú prepoužívať donekonečna, aby sme jej (na zdroje nákladnejšiu) výrobu, vyvážili vysokým počtom použití.

Zdroje:

https://environmentalpaper.org/wp-content/uploads/2018/04/StateOfTheGlobalPaperIndustry2018_FullReport-Final-1.pdf

https://wedocs.unep.org/bitstream/handle/20.500.11822/7662/-The_rise_of_environmental_crime_A_growing_threat_to_natural_resources_peace%2C_development_and_security-2016environmental_crimes.pdf.pdf?sequence=3&isAllowed=y

https://www.worldwildlife.org/industries/pulp-and-paper

https://qz.com/1585027/when-it-comes-to-climate-change-cotton-totes-might-be-worse-than-plastic/

https://www.anthropocenemagazine.org/2017/07/reusable-or-disposable-which-coffee-cup-has-a-smaller-footprint/

Silvestrovský ohňostroj

Ak silvestrovský ohňostroj miluješ, veríme, že tento článok ti poskytne pár informácií na zamyslenie.

Áno, petardy, rakety a zábavná pyrotechnika celkovo ťaží zo svojho prívlastku. Je to skutočne veľká zábava. Nehovoríme o utrhnutých prstoch, požiaroch, mrtvých vtákoch, kopách odpadu alebo splašených zvieratách. Nie, mali sme na mysli tú zábavnú časť: pár minút trvajúce výbuchy a svetelné efekty.

SPOILER ALERT: Keďže už nie sme malé deti, určite si uvedomujeme, alebo aspoň tušíme, že tie farebné efekty a buchot má svoju cenu, ktorú platíme aj svojim zdravím. Áno, pár minút zábavy spôsobí, že toxické látky v prostredí zostanú už navždy.

Vedci vypočítali, že v Nemecku za 1 až 2 hodiny novoročných osláv do vzduchu napumpujú 5000 ton nebezpečných prachových častíc. To zodpovedá 17 percentám takýchto emisií z dopravy za celý rok!

Kanadská štúdia z mesta Montreal zistila, že počas festivalu ohňostrojov je vo vzduchu zvýšenie prachových častíc 10 tisíc násobné. To znamená, že ľuďom do pľúc preniká obrovské množstvo toxických látok, ktoré sa následne dostávajú do krvného obehu.

Odhaduje sa, že v susednom Česku počas silvestrovskej noci ľudia vystrelia 5 miliónov rakiet. To znamená, že vo vzduchu sa budú vznášať desiatky ton horčíku, bária, stroncia, titánu, medi či rubídia.

 • Stroncium je spájané s vrodenými vadami, poškodenou kostnou dreňou či anémiou.
 • Štúdie ukazujú, že napríklad Chloristany, ktoré slúžia na to aby raketa vzlietla, zabraňujú správnemu fungovaniu štítnej žľazy. Môžu spôsobiť vývojové chyby alebo dokonca rakovinu štítnej žľazy.

Hoci už tento koktejl je dostatočne nebezpečný, ešte väčším výkričníkom sú nečistoty použitých chemikálií. Bohužiaľ výrobcovia pyrotechniky nepoužívajú látky v takej čistote ako ich potrebujú napríklad chemické laboratóriá. Čistota látok je často iba 50-60 %. A tak sa v pyrotechnike objavujú aj látky ako Arzén, Olovo, Thalium, Lítium, Bizmut, Kadmium, Vanád, Chróm, Nikel, Železo, Rubídium, Stroncium… A koniec koncov je dosť možné, že sa počas silvestrovskej noci nadýchame celej periodickej tabuľky prvkov.

 • Štúdie ukázali, že hodinu trvajúce ohňostroje zvýšili koncentráciu Stroncia vo vzduchu až 120 násobne. Koncentrácia medi sa zvýšila o 600%.
 • Ťažké kovy z pyrotechniky vo vzduchu počas 2 dní dokázali precestovať aj 100 kilometrov.

Napríklad také Olovo napáda mozgové tkanivo, kosti a reprodukčný systém. O arzéne sa asi rozpisovať ani netreba, ale asi si nevedel/a, že aj meď je registrovaný jed, ktorý dokonca v laboratóriu musí byť držaný v skrinke s nebezpečnými látkami. Dokonca aj nikel, ktorý sa v pyrotechnike nachádza oficiálne, je karcinogén. Tieto látky by sme teda rozhodne dýchať nemali.

Úplne najhorší je akútny 45 minútový smog, ktorý vzniká bezprostredne po odpálení rakiet.Podľa článku časopisu Forbes nám pri nadýchaní sa tohto smogu hrozí široké spektrum zdravotných komplikácií od zhoršenia astmy, cez ochorenia obličiek a srdca až po rôzne druhy rakoviny.

Ak aj tieto látky nevdýchneme hneď a vietor ich odfúkne niekam “ku susedom” alebo dážď spláchne na zem, nakoniec skončia niekde v prostredí. Ak sa tieto chemikálie dostanú napríklad do kanalizácie, skončia ako kal v čističke odpadov. Odtiaľ ho môžu vyviezť napríklad ako hnojivo na pole. Nakoniec tieto látky teda vdýchneme, vypijeme alebo zjeme. Pozor by si mali dať aj deti, ktoré sa hrajú na druhý deň v snehu a sem tam nejaký zjedia.

Pyrotechnika je priamo zodpovedná za množstvo úrazov prstov, končatín, očí alebo sluchu. Pri nadýchaní sa smogu priebeh nie je vždy taký priamočiary. Môžeš sa z neho akútne priotráviť a tak ti môže byť zle, aj keď si to neprehnal/a s alkoholom alebo jedlom. Horšie je však dlhodobé pôsobenie. Tieto chemické látky sa v tele ukladajú a môžu prispieť k rozvoju závažných ochorení, ktoré sa prejavia neskôr.

Samozrejme pri téme ohňostrojov nemôžeme obísť ani tému dopadu na zvieratá. Či už naši domáci miláčikovia, alebo divoko žijúce zvieratá netušia, že my oslavujeme nový rok a dostávajú sa do obrovského stresu, na ktorý môžu doplatiť aj životom.

Nanešťastie aj náš Matúš raz na vlastné oči videl, ako sa počas ohňostroja splašil psík a namieril si to priamo pod kolesá auta. Aj na internete nájdeš plno fotografií divých zvierat, ktoré v dôsledku náhleho silvestrovského šialenstva spanikárili, stratili orientáciu a prišli o život.

Ak by ťa na záver zaujímalo, aké látky sú zodpovedné na efekty ohňostroja, tak tu je pár príkladov:

 • zelená – dvojmocné bárium
 • červená – dvojmocné stroncium
 • oranžová – uhličitan vápenatý
 • modrá – jednomocná meď alebo dvojmocná meď v prítomnosti chlóru
 • žltá – sodné ionty
 • fialová – stroncium a meď
 • strieborná – horčík a hliník
 • biela – titán, horčík a hliník

Zdroje:

https://www.dw.com/en/new-years-eve-are-fireworks-harming-the-environment/a-41957523

https://dvojka.rozhlas.cz/meteor-o-nejvetsim-cisle-otravenych-ohnostrojich-a-mimozemstanech-8388962#volume

https://www.forbes.com/sites/grrlscientist/2019/12/31/festive-fireworks-create-harmful-pall-of-pollution/?sh=7f86fb3b2853

https://moffitt.org/taking-care-of-your-health/taking-care-of-your-health-story-archive/the-toxic-beauty-of-fireworks/

https://www.facebook.com/tamarastohlova/posts/218572429845350

Najlepší vianočný darček

Zas a znova sa blížia Vianoce a ty si vystresovaná/ý, lebo vieš, že každý už pre teba niečo má? Chceš svojim blízkym kúpiť ten najlepší darček? Tento blog je pre teba!

Prečo chceme niečo darovať?

Psychologické výskumy sa často sústreďujú na to, že obdarovanie má pozitívne vplyvy na toho, kto darček daruje. Je však zrejmé, že darčeky ovplyvňujú aj obdarovaného. Správne vybratý darček neponúka iba okamžité potešenie z neho samého, ale prináša aj pocit toho, že si nás darca váži. To následne pomáha v budovaní a upevňovaní vzťahu.

Najlepší darček je teda ten, ktorý posiľňuje vzťah. Ako ho však vybrať? Pri výbere darčeku vám pomôže týchto pár zásad:

Praktickosť, nie cena či kvalita

Čím viac miniem, tým lepší darček kúpim. Tak táto rovnica vôbec neplatí. Nedávna štúdia preukázala, že sa cítime byť oveľa bližší s ľuďmi, ktorí nám kúpia niečo praktické. Vezmime si napríklad poukážku do reštaurácie. Podľa tejto štúdie preukážeme väčšiu blízkosť ak darujeme poukážku do reštaurácie, ktorá je obyčajnejšia, ale je blízko, ako keď kúpime poukážku do trendy reštaurácie “od ruky”.

Nával radosti Dlhotrvajúce uspokojenie

Pri jednom experimente mali muži na výber kúpiť na Valentína buket ruží, alebo zasadenú ružu s púčikmi, ktoré sa ešte len mali pootvárať. Vybrali si rezanú kyticu a presne to ilustruje náš problém. Veľmi často pri výbere darčeku máme nutkanie kúpiť niečo s WOW efektom. Namiesto toho by sme mali porozmýšľať, či darček bude prinášať radosť aj v dlhodobom horizonte.

Brown Gift Box

Daruj to, čo si obdarovaný vypýtal

Môže to znieť trochu nelogicky. Veď my chceme niekoho prekvapiť a v tom je krása darčeka, nie? Nie. Štúdie ukazujú, že preferujeme darčeky, ktoré sme si sami vypýtali. Naviac, často si myslíme, že darovanie peňazí nie je dobrý nápad. Experimenty ukazujú, že dar v podobe peňazí je naopak vítaný.

Daruj zážitky

Vedci tvrdia, že ľudia sú štastnejší, keď dostanú zážitok namiesto materiálneho daru. Okrem toho sa ukázalo, že sa s obdarovaným zblížime ešte viac, keď darujeme zážitok, ktorý je aspoň trochu nevšedný. Na druhú stranu, materiálne darčeky viac vyberáme pre ľudí, ktorí nám nie sú blízki.

Nedarujme darčeky pre seba

Nesústreďme sa na to, aký pôžitok nám robí nákup darčekov, a už vôbec nekupujme darčeky, ktorými urobíme radosť iba sebe. Kúpa nepohodlného sexy spodného prádla pre svoju polovičku je presne ten typ darčeku, ktorému sa treba vyvarovať.

Pár tipov na záver

Ak si stále totálne stratená/ý a nič ti nenapadá, tak sme na záver spísali krátky zoznam darčekov, ktoré by si mohla/ol zvážiť alebo sa inšpirovať:

 • Podpor jeho/jej hobby: kuchárska kniha, predplatné New York Times, kurz tvorenia bonsajov či otužovania, semienka na jarnú výsadbu do záhradky, …
 • Má blízko k zerowaste? Poteší ušitá / kúpená sieťovka na nákup, pekný sklenený pohár na bezobalové nákupy, taška z recyklovaných materiálov (link na shop), pohárik na takeaway kávičku, alebo štýlová fľaška na nápoje, ktorú môže používať znova a znova.
 • Lístok na športový zápas, koncert, festival, výstavu, do divadla, kina, opery, galérie či múzea.
 • Predplatné na streamovaciu službu, spravodajský server, do obľúbeného obchodu, knižnice, či reštaurácie, do wellness či fitness centra.
 • Je do niečoho blázon? Ak miluje napríklad izbové rastliny, nekupuj kvet. Daruj jej/mu poukážku. Ak nie si rovnaký nadšenec, nevyberieš ten správny, bez škodcov atď.
 • Niečo, čo sa stále míňa. Prírodné mydlo, šampón, krém, deodorant, sviečku …
 • Dlžím ti! (z anglického IOU)
  • Daruj babičke jarné umývanie okien, bude rada, že ťa vidí, a že jej pomôžeš.
  • Sestra sa sťažuje na kvapkajúci kohútik? Daruj jej opravu.
  • Brat má malé deti? Daruj mu babysitting, aby si aspoň jeden večer mohol oddýchnuť a povyraziť.
 • Daruj darček, ktorý si sám/sama vyrobil/a (z anglického DIY) – Napeč košík domáceho pečiva/koláčikov, vyrob kuchársku knihu tradičných rodinných receptov alebo natoč (aj na mobil) ako členovia rodiny rozprávajú obľúbené zážitky. Buď kreatívny/á!

Niektoré darčeky kúpiš aj u nás

5 tipov ako to na Vianoce zabaliť! Ekologicky.

Veď je to jednoduché, kúpim si rolku baliaceho papiera, k tomu peknú stuhu, lepiacu pásku a doma to zabalím. Alebo si to nechám rovno zabaliť v obchode. Jednoducho paráda… Hm, ani nie!

Separovať alebo nie?

Na úvod si položme otázku. Dá sa baliaci papier recyklovať? Áno a nie.

Ak je potiahnutý fóliou, sú na ňom trblietky alebo iné kúsky plastu, tak nie. Rovnako, ak z neho nevieš odstrániť lepiacu pásku. Je to proste veda! Najlepšie urobíš, keď kúpiš hnedý recyklovaný papier bez potlače. Vo všeobecnosti sa tiež môžeš riadiť nasledujúcim trikom. Ak po skrčení papiera do loptičky papier drží tvar, tak ho môžeš po odstránení pásky separovať do papiera.

Milióny zbytočne vyrúbaných stromov

Len v USA minú ľudia na balenie darčekov asi 13 miliárd dolárov ročne. Dosť za niečo, čo roztrháme za 60 sekúnd a vyhodíme.

V Británii sa každý rok predá 365 tisíc kilometrov baliaceho papiera, v Kanade na váhu namerali ďalších 540 000 ton. Čísla za Slovensko nemáme, ale tiež to bude hmotnosť poriadneho stáda slonov.

Treba si uvedomiť, že každá tona papiera môže znamenať až 24 vyrúbaných mohutných stromov. To znamená, že len v Kanade takto “minú” 13 miliónov stromov. Pre porovnanie, na celom Slovensku sa ročne vyrúbe 9 miliónov stromov. Asi málokto namieta použitie papiera na vzdelávacie alebo hygienické účely. Prečo však rúbať lesy na niečo, čo sa dá veľmi jednoducho nahradiť. Dobrá správa! Zmenou nášho prístupu ušetríme peniaze a hektáre lesov.

Ako teda správne zabaliť darčeky?

Ďalšia dobrá správa. Spôsobov je viac. A my ti teraz predstavíme všetky, o ktorých vieme.

Furoshiki

Začneme dosť exoticky, a to konkrétne v Japonsku. Odtiaľ pochádza tradícia balenia darčekov do kúsku textílie zvaného furoshiki. Ty si nemusíš furoshiki kupovať, určite doma nájdeš kopec nepoužívaných košiel a iného oblečenia. Čo však využiť môžeš sú baliace techniky. Nižšie je náčrt pár z nich. Pre viac informácii máš predsa Google.

Nepoužívaj lepiacu pásku

Darčeky bez pásky sú v móde. Zlož darčekový obal ako obyčajne, ale namiesto pásky ho iba zviaž kúskom špagátu. Ak totálne musíš mať pásku. Kúp papierovú s lepiacou stranou na báze škrobu. My ju používame na balenie balíkov. Funguje fantasticky a môže sa recyklovať s papierom.

Použi prírodné dekorácie

Urob si zdravotnú prechádzku a poobzeraj sa po šiškách, alebo maličkých vetvičkách z tují či iných ihličnanov. Takéto dekorácie skvelo vyzerajú a po využití ich môžeš vrátiť do prírody. Nikomu si neublížil a mal si krásne dekorácie. WIN-WIN

brown gift box lot

Použi staré mapy, noviny alebo časáky

Znie to zvláštne? Možno. Ale vyzerá to fantasticky. Zabudnuté stránky časopisov, noviny staré ako tvrdé rožky a neaktuálne mapy dostávajú nový život. Hotová karmická transformácia!

shallow focus photography of map

Využi umelecké diela svojich detí

Ak máš dieťa, umeleckých diel máš zaiste plné šuflíky. Popros svojho Pabla Picassa či Fridu Kahlo, aby Ježiškovi požičal/a pár kresieb. Ale pozor, vopred si vymysli dobrý dôvod prečo ich Ježiško potrebuje. 🙂

Tak sa predveď!

Tak to by bolo z našej strany všetko. Ak sa s nami chceš podeliť o svoje baliace tipy alebo sa pochváliť krásnymi eko darčekmi, daj nám vedieť na našom Instagrame alebo Facebooku (stačí keď označíš @bolotitotreba). Veľmi radi sa dozvieme niečo nové, alebo pozdieľame fotky tvojich zabalených darčekov.

Do eko balenia patria aj eko darčeky

Ktorý vianočný stromček je eko? Je to aj na tebe.

V tomto blogu sa dozvieš:

 • Aký dopad na životné prostredie majú jednotlivé druhy vianočných stromčekov.
 • Povieme ti, ktorý je zabijak prírody, ktorý je greenwasher, a ktoré druhy sú k prírode aspoň trochu šetrné.

Korona nekorona, ani v roku 2020 sa nevyhneme Vianociam. Tento rok to budú tradičné Vianoce v kruhu najbližších aj pre tých, ktorí tieto sviatky zvykli tráviť niekde na Bali. Zdá sa, že budeme všetci doma ako prikovaní k Trom orieškom pre popolušku, vianočným kulinárskym skvostom našich partnerov a… sociálnym sieťam.

Samozrejme, počas tohto špeciálneho instagramového obdobia nemôže chýbať kvalitná fotka pri vianočnom stromčeku, a práve o ňom sme pripravili tento článok.

Stromček si vyberaj podľa toho, aký si človek.

 • Nevadí ti mať ten istý stromček prinajmenšom 20 rokov? Aj tak si nekúp ten plastový. Dnes sú v kurze alternatívne stromčeky, či už kúpené alebo doma vyrobené.
 • Nevieš si predstaviť Vianoce bez živého stromčeka? Dá sa to aj zelenšie! Počul/a si už o požičovni alebo kúpe stromčeka zasadeného v kvetináči? (Pozor na to, aby mal zachované korene.) Ak si taký stromček kúpiš, môžeš ho zasadiť v záhrade, či darovať ďalej. A strom bude žiť ďalej. Jupí.
 • Ak si kúpiš vyrezaný strom, prosím, zrecykluj ho. Takmer každá obec má program na zber odzdobených stromčekov. Tie sa tak môžu využiť na mulčovanie, ako hnojivo či palivo.

Živý stromček

Či sa nám to páči alebo nie, každý vianočný stromček zanechá na životnom prostredí nejakú stopu.

Priemerný vianočný stromček má vek 12 rokov. Keď stromček rastie, naväzuje CO2 zo vzduchu a vyrába kyslík. Ak však skončí na skládke, namiesto toho aby rástol ďalej alebo bol skompostovaný, vytvára metán. Ten je 36x silnejším skleníkovým plynom ako CO2. Suma sumárum, ak živý stromček skončí na skládke jeho uhlíková stopa je ekvivalent 16-tich kilogramov CO2.

Iba vo Veľkej Británii skončí na skládke 7 z 8 miliónov predaných stromčekov.

Aby toho nebolo málo, k ekologickosti stromčekov nepridávajú ani hnojivá a herbicídy, ktoré ohrozujú opeľovače, divokú zver a kvalitu vody.

Preto, ak sa nazaobídeš bez živého stromčeka, prenajmi si stromček v kvetináči alebo si taký stromček kúp. Pri kúpe si ale daj pozor na kvalitu koreňovej sústavy. Ak je poškodená, stromček sa po zasadení s najväčšou pravdepodobnosťou neujme a ty si dáš zbytočnú námahu.

Ak chceš, aby tvoj stromček v kvetináči prežil, musíš ho aklimatizovať (pred aj po Vianociach), pravidelne polievať, dopriať mu čo najviac svetla a neumiestniť ho k radiatoru.

Ak kupuješ odrezaný stromček, alebo stromček v kvetináči vyschne, využi mestský/obecný program zberu vianočných stromčekov, alebo zberný dvor. Takto, sa stromček aspoň využije na energetické účely, alebo ako mulč do záhrad a parkov. A pozor na túto jednoduchú ale dôležitú vec: zo stromčeka musíš odstrániť ozdoby.

Alternatívny stromček

red and yellow petaled flowers

V posledných rokoch sa do popredia dostávajú alternatívne stromčeky. Tie sú jednak na predaj (pozri napríklad sashe.sk), alebo si stromček jednoducho môžeš doma vyrobiť. Ak máš doma deti, môže to byť skvelá aktivita. Stačí si nájsť požadovanú predlohu na internete a dať sa do práce.

Výhodou takéhoto stromčeka je, že v niektorých prípadoch nevytvára žiaden odpad (napr. stromček z kníh), alebo používa materiál, ktorý by bol inak odpadom (upcycling). V takýchto prípadoch sa už môžeme rozprávať o skutočne ekologickom vianočnom stromčeku.

Inšpiruj sa napríklad tu alebo tu.

Umelý stromček

No a nakoniec je tu umelý stromček. Poďme priamo k faktom. Umelý stromček je vyrábaný z kombinácie plastu a kovu. To ho robí nerecyklovateľným a tak končí jedine na skládkach, alebo v spaľovni.

Nie je nič nové, že plasty nepodliehajú biologickému rozkladnému procesu a tak sú tu s nami navždy. Pod vplyvom slnečného žiarenia a ďalších faktorov sa rozpadajú na stále menšie častice. Miznú nám pred očami a dostávajú sa do našeho tela. Vzduchom, vodou, jedlom.

Umelé stromčeky sú naviac väčšinou vyrábané v ázijských krajinách, kde platia spravidla povoľnejšie environmentálne zákony a doprava na dlhé vzdialenosti im tiež uhlíkovú stopu nezníži. V priemere je uhlíková stopa 2m umelého stromčeka na úrovni 40kg CO2.

Ak už takýto stromček vlastníš. Používaj ho, kým sa dá. Po dvadsiatich Vianociach sa jeho uhlíková stopa vyrovná kúpe prírodných stromčekov. S tým plastovým odpadom sa už ale musíš vyrovnať sám.

Tipy na darčeky

Zdroje:

https://www.epa.gov/ghgemissions/understanding-global-warming-potentials

https://www.independent.co.uk/environment/christmas-trees-recycling-environment-sustainability-plastic-a8705081.html

https://www.dw.com/en/christmas-trees-plastic-or-real-thats-the-eco-question/a-36854883

https://www.wsj.com/articles/that-grinding-sound-is-30-million-christmas-trees-being-mulched-1515160800

https://www.rcbc.ca/education/holiday-info/tree-debate

https://www.zivy.sk/oprojekte.html

Hubka do každej poctivej ekodomácnosti!

Vraví sa, že človek začne byť skutočne dospelý, až keď mu spraví radosť výmena hubky na riad. A teraz si predstav, akú radosť ti musí spraviť, keď ju vymeníš za hubku ekologickú! Dnes sa pozrieme na to, aké bezodpadové možnosti máme pri nákupe hubiek, a to nielen na riad ale aj do sprchy či čistenie bicykla. Poďme na to!

Lufa na čistenie

Čo je to lufa? Je to rastlina z čeľade tekvicovitých. Podobá sa na uhorku a jej nezrelé plody sa konzumujú ako zelenina. Hokkaido si z nej nespravíš, ale keď vyzreje, vyrába sa z nej čistiaca hubka, ktorá sa môže použiť na čistenie pokožky alebo akýchkoľvek iných povrchov. Okrem kúpeľne, kde sa používa na píling pokožky, je obľúbená aj ako náhrada umelohmotnej hubky na riad.

Jej výhodou je, že po použití rýchlejšie preschne a preto (narozdiel od klasickej hubky) nezapácha ani po dlhých týždňoch používania. Naviac je kompletne bezodpadová. Keď skončí jej život v tvojej domácnosti, v prostredí sa prirodzene rozloží napríklad ako tá rastlina ktorú si už 2 mesiace nepolial/a.

Náš tip: Keď ti lufa doslúži ako hubka na riad alebo špongia na sprchovanie, kľudne ňou môžeš potom ešte dlho umývať topánky, bicykel..no proste hocičo.

Konjak hubka

Začneme opäť otázkou, čo je konjak? No predsa časť Amorphophallus konjac! Tak a teraz ti to už je určite jasné! A ak nie tak ti prezradíme viac – hubka pochádza z koreňovej časti rastliny ktorá sa skrýva pod týmto latinským názvom. Používa sa na čistenie a píling tvárovej pokožky.

File:Amorphophallus konjac (fruit) 02.JPG - Wikimedia Commons

Okrem toho, že účinne vyčistí póry, pokožku aj veľmi príjemne premasíruje. Je veľmi vhodná najmä pre ľudí s mastnejšou pokožkou a pokožkou so sklonom k akné. (https://www.healthline.com/health/konjac-sponge#benefits) Na pokožku tváre je vhodnejšia ako lufa, pretože má jemnejšiu štruktúru.

Morské hubky (či špongie)

Morské hubky nie su ničím iným ako napovedá sám názov. Sú to ďalšie dary mora, ktoré s ľahkosťou nahradia neprírodné a neekologické špongie v tvojej kúpeľni. Treba si dať ale pozor – hubky nie sú rastliny. Patria totiž do ríše zvierat. Nevedia sa hýbať a celý život sa nepohnú z miesta presne ako tvoj bývalý, no sú to v podstate zvieratá. Vegáni pozor na to. Prírodné morské hubky v našom obchode pochádzajú od certifikovanej gréckej rodinnej firmy Spongean, ktorá sa ich udržateľnému zberu venuje od roku 1958.  Populácia morských hubiek je zachovávaná správnymi metódami zberu. Tým je zaručené, že hubky v mori dorastajú rok po roku.

Hubky sú ekologickou a udržateľnou náhradou aj pre to, že sa pri ich zbere a spracovaní nepoužívajú žiadne chemikálie a nevznikajú škodlivé vedľajšie produkty. Sú prirodzene hypoalergénne a odolné voči plesniam, hubám a baktériám. Preto sú vhodné aj pre citlivú pleť.

Honey Comb

Špongia honey comb svojou štruktúrou pripomína včelí plást. Pochádza zo Stredozemného mora a je celosvetovo považovaná za špongiu najvyššej kvality vďaka odolnosti a pocitu, ktorý prináša. Je určená na masáž tela pri kúpeli a hĺbkové čistenie pleti. Účinne odstraňuje odumreté bunky, nečistoty a kozmetiku. Okrem toho ju môžeš použiť aj na čistenie okien, auta či na maľovanie obrazov.

Fine Silk

Tento jemný hodvábny typ hubky pochádza rovnako zo Stredozemného mora. Pri kontakte s pokožkou príjemne masíruje, zlepšuje cirkuláciu krvi a zanecháva pocit sviežosti. Je ideálna na citlivú a suchú pleť aj na jemnú pleť bábätiek. Menšie veľkosti sú skvelé na čistenie pleti, nanášanie makeupu, či odmaľovanie.

Grass

Najväčšou prednosťou tejto hubky je jej odolnosť a výhodná cena. Pochádza však z väčšej vzdialenosti, zbiera sa v oblasti Karibiku. Je skvelá ako hubka na umývanie tela pri kúpaní a má jemný peelingový efekt vhodný aj pre najcitlivejšie typy pleti. Môžeš ju využiť aj na čistenie v domácnosti.

Hardhead Silk

Táto výhodná hubka má o niečo pevnejšiu štruktúru a preto je vhodná na jemnú masáž a peeling pokožky tela aj tváre. Môžeš ju tiež použiť na čistenie pleti, odmaľovanie a niektoré ženy ju dokonca využívajú ako prepoužívateľný tampón. Je udržateľne orezávaná v oblasti Západoindických oceánov a Strednej Ameriky.

Čo ešte dodať?

Ak umývaš seba alebo riad obyčajnou špongiou svet sa (asi) nezrúti. Ale prečo neskúsiť alternatívu ktorá nezaťaží svet? Skús vylepšiť aspoň niečo. Ako vždy rozmýšľaj nad obsahom aj obalom. Záleží na oboch. Na jednom tebe a na druhom tvojim deťom. Nezabudni umyť riad a ako vždy sa pred nákupom opýtaj: “Je mi to treba?!

Aj umývať zuby si môžeš ekologicky

Máme radi keď sú čisté, voňavé a hlavne zdravé. Veď kto z nás rád navštevuje svojho zubára či zubárku (snáď mi odpustia). Zaujímalo ťa ale niekedy, ako je to s ekologickým dopadom zubných kefiek, pást či zubných nití? Nie? Tak čítaj!

Zubná kefka

Začnime vecou, ktorú každé ráno (dúfame) chytíš do ruky – zubnou kefkou. Iba v USA sa každý rok vyhodí toľko kefiek, že by 4 krát obopli našu planétu. Čo je horšie, každá plastová kefka vyrobená od roku 1930 je tu stále s nami a buď spomína na tvoje zuby niekde na skládke alebo zhorela v spaľovni a okrem tvojej ústnej dutiny navštívila aj tvoj dýchací aparát. Fuj! Keď si spočítame počet ľudí na Zemi a to, že v priemere človek spotrebuje 300 kefiek za život, musí nám byť jasné, že to takto ďalej nepôjde.

red toothbrush

Aké máš teda možnosti?

Je to jednoduché – kefka z dreva alebo bambusu.

My v Bolo ti to treba?! uprednostňujeme bambus, hoci sa dováža z Ázie. Má totiž nesporné kvality. Moso bambus je najrýchlejšie rastúca rastlina, z ktorej vieme využiť drevo, a zároveň na svoj rast nepotrebuje umelé zavlažovanie, prihnojovanie alebo ošetrenie pesticídmi.

Väčší problém sú štetinky. Tie sú stále zo zmesi nylonu a ricínového oleja, čo úprimne nie je bohviečo. Koncovka síce doriešená nie je, ale minie sa tak aspoň menej neobnoviteľných zdrojov. Biologicky rozložiteľné štetinky zatiaľ neexistujú. Do úvahy pripadajú jedine vlasy ošípaných, ale tie mať v ústach asi nechceš. Či?

Čo s kefkou po použití

Aj prírodný odpad je stále odpad a určite sa pýtaš, čo teda s bambusovou kefkou robiť, keď prestane slúžiť. Môzeš ňou čistiť topánky, rôzne ťažko dostupné miesta v kúpeľni, alebo kefke môžeš odtrhnúť hlavu (au!) tú hodiť do komunálu a paličku použiť na označenie sadeničiek

Zubná pasta

Bez nej si snáď už ani ráno nevieš predstaviť. Svieži dych a pocit vyčistených zubov je ta správna cesta ako vykročiť do dňa. Zubné pasty sú ale vo veľkej miere zodpovedné za znečistenie životného prostredia. Tuba od zubnej pasty totiž väčšinou nie je recyklovateľná. Dôvodom je, kombinácia plastu s kovovou vrstvou a znečistenie zbytkami.

white, blue, and green toothbrush with blue toothpaste

Iná strana problému sú samozrejme obsiahnuté ingrediencie. Rôzne chemikálie a pochybné látky určite nechceš máť v ústach rovnako ako štetinky z prasaťa!

Aké máš teda možnosti?

Našťastie existujú alternatívy. Napríklad zubné pasty nemeckej firmy Hydrophil sú založené na účinkoch prírodných zložiek a ich tuby sú vyrobené z 95% z certifikovaného drevného odpadu z európskych stolárskych dielní. Slovenský Kvitok vyrába prírodný zubný prášok zabalený v skle, ktorý je skvelý na prestriedanie so zubnou pastou. Britská firma EcoLiving dokonca vyrába zubnú pastu vo forme tabliet zabalenú v bio plastovom vrecúšku. Inšpiruj sa na našom eshope, alebo nič prírodu naveky!

Zubná niť

Ďalším sposobom, ako sa dlhodobo vyhnúť zubárom je zubná niť. Ako obstojí v teste ekológie? Poďme na to postupne. Väčšina zubných nití je vyrobená z nylonu. No a ten sa vyrába z ropy a uhlia. To znamená, že každý kúsok, ktorý si si kedy odtrhol/la na vyčistenie zubných priestorov, tu s nami je a bude ešte zopár stoviek rokov, rovnako ako Zdenka Studenková.

long black haired woman smiling close-up photography

A bude tu s nami aj tá plastová nádobka s kovovým plieškom na jej dávkovanie. Vďaka nemu totiž nie je recyklovateľná a aj tak je vlastne taká malá, že by na linke prepadla a bola vyseparovaná ako nečistota v zbernej nádobe.

Aké máš teda možnosti?

Matka príroda má riešenie na všetko. V tomto prípade sa volá hodvábne vlákno, ktoré je prirodzene rozložiteľné. Ideálne v hliníkovej nádobke, ktorú si vieš plniť znova a znova a nikdy sa ti nerozbije, ako tá zo skla. No a my ju máme v ponuke. Náhoda? Nemyslíme!

Medzizubná kefka

Medzizubná kefka je úžasný vynález. Nočná mora špiny v medzizubnom priestore, ak má vôbec špina v medzizubnom priestore nočné mory. Je to však aj dokonalý odpad, ktorý sa nedá recyklovať. Drobné kúsky plastu na kovovom drôtiku, ktorý je pevne spojený s ďalším plastom. To znie skvele!

Aké máš teda možnosti?

Nemci z Hydrophilu vyrábajú medzizubky, ktoré majú aspoň rúčky z Moso bambusu. Ďalej sa “soudruzi z NDR” nedostali, ale ďakujeme aspoň za to. Zostáva nám teda používať v čo najväčšej miere zubnú niť a medzizubné kefky iba ako doplnok. Poraď sa však radšej so svojou zubárkou/om, aby si neohrozil/a kvalitu svojich zubov.

Čo ešte dodať?

Nakupuj so zdravým rozumom. Nie, fluorid v zubnej paste ťa nezabije, pokiaľ si nedáš pastu na večeru namiesto lunter nátierky. A keď sa nevieš zbaviť svojej kuraproxky, tak sa svet nezrúti. Skús však vylepšiť aspoň niečo. Ako vždy rozmýšľaj nad obsahom aj obalom. Záleží na oboch. Na jednom tebe a na druhom tvojim deťom. Nezabudni si umyť zuby a ako vždy sa pred nákupom opýtaj: “Je mi to treba?!

Spotené pazuchy verzus ekológia

Preplnená MHD v lete a spotené pazuchy idú k sebe ako Kajetán Kičura a zlato. Našťastie tu ale máme deodoranty. Ako sú ale na tom samotné deodoranty? Sú chemicky nezávadné a má z nich príroda radosť? V tomto blogu ti povieme niečo o tom aké druhy deodorantov sa predávajú, ktoré sú pre teba dobré a ktoré nie sú dobré pre budúcnosť planéty.

Klasický deodorant v spreji

Plechová nádobka s umelohmotným tlačítkom na vrchu a v zložení látky, o ktorých sa ti na hodine chémie ani nesnívalo. Ako bonus biele fľaky v podpazuší tvojho obľúbeného trička – zoznám sa s klasickým deodorantom v spreji.

Klasické deodoranty sú zlá voľba. Silikóny, butylhydroxytoulén, cetearylalkohol, stearylalkohol, propylénglykol, ftaláty, parabény, triclosan, phenoxyethanol, oxid zinočnatý, oxid horečnatý…Neboj sa, ani my tieto látky nevieme vysloviť. Zoznam je dlhý a určite tvojmu telu neprospievajú. Ak nám neveríš môžeš si to overiť na tomto vyhľadávači chemických látok.

Ekológia je ďalšie hľadisko, na ktoré sa môžeš vykašľať, ale iba ak plánuješ zomrieť do roku 2040 a o nikoho iného ako seba sa nezaujímať. Okrem toho, že výroba hliníka fakt, že nie je eko bio organic, tak s kostolným poriadkom nie je ani splachovanie týchto vecí zo seba do vody. Viacero bežne používaných chemikálií je totiž toxických pre vodné živočíchy s dlhodobými účinkami.

Antiperspirant

Antiperspirant je ako klasický deodorant ale horší. Oveľa horší. V jeho prípade hliník nie je len obalový materiál, ale nájdeš ho aj vnútri. Antiperspiranty obsahujú hliníkové soli, ktoré vytvárajú dočasnú zátku v tvojich potných žľazách aby si sa nepotil/a ako starý chlap. Faktom však je, že aj keď sa tejto chémii vystavíš, zablokuje iba 20 až 60 percent tvojho potu.

Táto fotografia je zo západnej Austrálie a ilustruje jeden z problémov hliníka. Ročne vygeneruje tento priemysel 120 miliónov ton bauxitového rezidua, ktoré je environmentálnou záťažou. Je to hrôza ktorú môžeš aj ty svojou troškou zastaviť.

Krémový prírodný deodorant

Pomaly sa dostávame k lepším alternatívam. Nenechaj sa však zmiasť. Existujú greenwasheri, ktorí sa tvária eko bio raw organicky a pri pohľade na zloženie výrobku zistíš, že to je ako so smeráckymi obedmi zadarmo. No proste odrb.

Ak je však zloženie v poriadku a nenachádza sa tam ani žiaden oxid zinočnatý alebo dioxid titaničitý, tak sa nemáš čoho báť. My sme si dali tú námahu a skontrolovali to za teba. U nás tak nájdeš iba deodoranty ktoré majú zloženie v poriadku. Napríklad tieto:

Navyša sa väčšinou tieto deodoranty predávajú v sklenenej dóze, ktorú môžeš po použití výrobcovi vrátiť. Win-win.

Tuhý prírodný deostick

Ďalšia skvelá voľba! Deosticky sa vyrábajú na báze sódy bikarbóny, alebo aj bez nej pre citlivé pokožky. Napríklad s pomocou marantového prášku (arrowroot) alebo iných prírodných substancií, ktoré tu boli už pred dinosaurami. Veľmi účinné a voňavé.

Pre mňa osobne je toto najobľúbenejšia možnosť, keďže sa mi páči aj riešenie obalu, ktorý je často z recyklovaného papiera. Ten vieš u niektorých výrobcov použiť aj viackrát a kúpiť si iba náplň. A čo by sme to boli za eshop keby sme nejaký ten deostick nemali!

Čo ešte dodať?

Tvoje pazuchy si zaslúžia život bez chemikálií rovnako ako si tvoji kamoši zaslúžia život bez tvojej prirodzenej vône. Prírodné deodoranty sú tak skvelý spôsob ako si udržať zdravie aj kamarátov 🙂 Ak si sem tam kúpiš deodorant v spreji, svet sa nezrúti. Snaž sa to však obmedziť najviac, ako vieš. Ako vždy rozmýšľaj nad obsahom aj obalom. Záleží na oboch. Na jednom tebe a na druhom tvojim deťom. A ako vždy sa pred nákupom opýtaj: “Je mi to treba?!

ZATVOR

Značky

Dajte mi vedieť, keď produkt naskladníte Keď bude produkt u nás, pošleme ti email. Nemalo by to trvať dlhšie ako 5 dní. Odoslaním súhlasíš so spracovaním osobných údajov.

Pridané do košíka!

Add to cart